Як виникло слово "силует"?

Іноді навіть не віриться, що звичайні і "побутові" слова мають таку цікаву історію. Ні, ну ладно там слово типу "олів'є" або "сендвіч", тут відразу відчувається підлогу томи історії. А ось наприклад СИЛУЕТ? Що в ньому може бути такого?

А виявляється може, та ще ого-го скільки ...

Картинки силуети і мистецтво вирізання силуету є одним з найдавніших і це не дивно, що воно почало свій перший шлях в стародавньому Китаї, як раз це збіглося з винаходом в Китаї паперу. На папері малювали, писали китайські ієрогліфи, використовували для державних документів, але китайці пішли ще далі, з паперу вони вирішили вирізати силуети і наклеювати їх на вікна, весь ефект від цього з'являвся ввечері, коли у вікнах запалювався світло. Вирізалися різні силуети відносяться до різних національних віруваннями китайців. Але китайці про існування слово силует, як ми називаємо його сьогодні не знали.

Невідомий художник кінця XVIII століття. Силует: великий князь Павло Петрович і велика княгиня Марія Федорівна з синами Олександром і Костянтином, садять дерево перед бюстом Катерини II. 1784 - 1785 роки. Державний Ермітаж

Саме слово силует з'явилося і почало своє існування з 18 століття у Франції. Жив собі в той час міністр фінансів при королівському дворі 15-го Людовика, якого звали Етьєн де Силует

Вирізане з паперуДовідка:

Етьєн де Силует (Étienne de Silhouette, 1709-1767) - генеральний контролер фінансів у Франції за Людовіка XV. Народився в Ліможі. Подорожуючи по Європі, жив в Лондоні, де вивчав практичну економіку і фінансову систему Великобританії. Після повернення в Париж перевів кілька англійських наукових праць з економіки, що зробило його відомим. У березні 1759 був призначений генеральним фінансовим контролером Франції. Намагався реформувати податкову систему і зменшити непомірні витрати королівського двору. Жорсткі заходи економії, що вводяться де Силуетом, викликали різку критику придворних кіл. У листопаді 1759 р Силует змушений був залишити свою посаду.

Вирізане з паперуАле це ще не все. Він винайшов новий метод розваги, тобто він додумався обводити тінь людини на стінах свого житла. Як не дивно, але до нього і в розум нікому приходило взяти та й зайнятися цим. Все це дуже подобалося гостям міністра, силуети яких обводив винахідник, сподобалася ця кумедна витівка і самому королю і слава силуету швидко рознеслася по всіх закутках Франції і Європи. Радіючи такої слави Етьєн де Силует навіть створив власний музей силуету і різних тіньових профілів. Відповідно як прикраса силуети вирізалися і з паперу, таке задоволення могли собі дозволити навіть не багаті верстви населення. Ось так все просто, слово силует успадкувало своє законне назва, від Етьєна де Силуету

Однак є і дещо інша версія - слово «силует» в цьому значенні увійшло в побут після того, як на Е. де Силуету була намальована карикатура у вигляді тіньового профілю.

І ще один варіант. Сілуетт був відомий своєю ощадливістю і вузькістю поглядів, які робили його мішенню для дотепів паризького суспільства. Його ім'ям стали називати все дешеве і дріб'язкова, в тому числі і портрети чорною фарбою або з чорного паперу, «portraits a la Silhouette». У порівнянні зі справжніми мальовничими портретами, силуети здавалися багатьом нудними і мізерними.

Вирізане з паперу Вирізане з паперу
Вирізане з паперу Вирізане з паперу

Похожие страницы