Масляною Фарбою

НОВІ ПОЛЯНИ. НАШІ БУДИНОЧКИ 

Хотіла б коротенько описати будинку, характерні для нашого південного селища Нові Поляни (і станиці Самурского теж). Всі зауваження, уточнення, питання чекаю в коментарях.
Історично склалося, що будинки тут будували з глини та дерева - це було майже безкоштовно. В якості фундаменту використовувалися великі плоскі камені; їх могли покласти тільки по кутах будинку або розташувати стрічкою під всім каркасом. Клали їх один на одного без розчину, вони просто придавлені вагою будинку. За рахунок щілин між камінням вода, що стікає з височин (у багатьох ділянки нерівні), може безперешкодно текти, що не розмиваючи стіни будинку. Зараз багато заливають навколо будинку фундамент, укладають утеплювач, а навколо будинку копають водовідвідну канаву, якщо в ній є потреба.
Каркас будинку робився з дубових колод, які не оциліндрованих, просто окорованних (тобто з них знята кора і все, більше з ними нічого не робили); між цими колодами набиті діагонально тонкі планки, а простір між планками заповнені глиною (іноді для фортеці до глини домішували коров'ячий гній, запаху в таких будівлях ніякого немає, але стіни дуже міцні, ламати такі будови - суща мука). У техпаспорті матеріал таких стін називають "обапол".
У глиняних будинках прекрасний мікроклімат. Стіни дихають, вологість оптимальна (за умови цілорічної експлуатації, про це я напишу нижче). У цих будинках майже не буває такого явища, як розряди статичної електрики - взимку можна спокійно розчісувати волосся і носити синтетику.
Глиняні хати дуже бояться вогкості. Тому зовні їх щороку добре білять в кілька шарів (або навішують декоративну плитку, щоб не білити). Клімат передгір'я відрізняється високою нічний вологістю (в будь-який час року, навіть влітку треба знімати білизну з вулиці до заходу сонця, інакше воно знову стає сирим), і глина добре вбирає вологу. Тому взимку треба добре протоплювати будинки, стежити за тим, щоб не було сирих кутів, це загрожує і цвіллю, і руйнуванням стіни, в кінцевому рахунку. Якщо будинок нежитловий (використовується як дача, наприклад), підтоплювати треба навіть влітку. Хороший індикатор - сіль в сільниці - якщо вона стає вологою, значить, будинок треба прогріти. До речі, саме через нічний вологості не можна зберігати на вулиці речі, схильні до зараження грибком, - все речі з тканини, дитячі коляски, автокрісла і т.п. навіть влітку треба зберігати в добре провітрюваних житлових приміщеннях.

Похожие страницы