Американська Фарба для Стін

Краще померти модним, ніж жити абияк - вважали за всіх часів. Жертви богу моди приносили різні: зручність, зуби, здоров'я, жаби і райські пташки - все йшло на вівтар. 

Не дихайте

Корсет, на відміну від багатьох модних аксесуарів, жив століттями і завжди викликав обурення феміністок, які вимагали свобод жінці, а також її тілу. Особливо витончені різновиди його, стягуючі не тільки талію, але і груди, були в ходу в XVI столітті в Іспанії: з металевими або дерев'яними брусами, шарнірами з боків і отворами по всьому корпусу - для доступу повітря. Коли корсет стягували, краю дірочок врізалися в тіло. На сучасний погляд, ця штуковина більше схожа на знаряддя тортур, ніж на предмет жіночого туалету. Потім умови пом'якшилися: замість металу став використовуватися китовий вус. Але дихати від цього було не легше - модний стандарт об'єму талії, введений француженками XVII століття, становив 33 см. Щоб досягти ідеалу, дами попередньо випивали розведеного оцту і, користуючись спазмами, затягували шнурівку.

Незважаючи на протести лікарів, які стверджували, що корсет сприяє деформації внутрішніх органів, він дожив до середини минулого століття. Саме тоді в Книгу рекордів Гіннесса потрапила Етель Грейнджер - «найтонша талія у світі». На догоду чоловікові вона за десять років (з 1929 по 1939 рік) за допомогою корсетів довела свою талію з 24 до 13 дюймів - того самого стандарту француженок XVII століття.

шляхетна сухоти

«Юнак блідий з поглядом що горить ...» - так сформулював Валерій Брюсов образ, безпомилково привертає жінок в XIX - початку XX століття. Хвороблива худорба, блідість, раптовий рум'янець, гарячковий блиск очей ... Не дивлячись на те що, як правило, це супроводжувалося високою температурою, кривавим кашлем і швидкої смертю - від сухот (так називали туберкульоз), - саме такими, а не накачаними мачо, були, на думку багатьох жінок, справжні, благородні чоловіки. Недарма лорд Байрон писав: «Я б хотів померти від сухот. Усі дами б говорили: «Подивіться на бідного Байрона! Як красиво він вмирає! ».

смертельна блідість

Ще за часів Стародавнього Риму здоровий рум'янець і засмага вважалися долею простолюдинок. Благородної матрони належало мати шкіру кольору алебастру. У хід йшов товчений крейда, змішаний зі свинцевими білилами, які повільно, але вірно отруювали організм. Існував також дієвий, але не менш небезпечний «крем краси»: баранячий жир, картопляний крохмаль і окис олова. Пізніше, вже в епоху Відродження, з'явилася пудра пані Тофан з додаванням миш'яку і подвійну дію: вона бліда і труїла не тільки свою господиню, але і входив з нею в контакт законного чоловіка - таким чином було отруєно близько 600 чоловіків. Пізніше допомагали дівчатам позбутися рум'янцю і п'явки - відсмоктуючи зайву кров.

Крінолін замість парашута

На сучасний погляд, крінолін схожий на дротяну основу дуже великого абажура. Життя цієї громіздкої конструкції, що досягала на піку моди 2 м в діаметрі, була недовгою - приблизно в період між лондонською виставкою 1859 року і Всесвітньою виставкою в Парижі 1867 року - але вражаючою. Дами часто не могли увійти в двері будинку, не кажучи вже про екіпаж, зате сталеві обручі широчезний сприяли дотриманню «запропонованої скромністю дистанції» зі співрозмовником.

Траплялися й непередбачувані ситуації. Так, в 1863 році газета The Times повідомила про загибель 14-річної служниці Маргарет Деві, у якій загорілося плаття, розтягнуте на модній конструкції. Присяжні винесли вердикт: «Смерть через нещасний випадок, викликаного криноліном». Зате Сарі Енн Хенлі, який стрибнув після сварки з коханцем з Кліфтонского моста висотою 75 м, крінолін врятував життя, зігравши роль парашута.

Блиск очей і запалість щік

Щоб домогтися блиску очей зі зіницями - величезними, як Чорне море, - в очі капали атропін. Зір небезпечно падало, але через деякий час повертався. А ось мода 1930-х років на запалі щоки, що виникла на хвилі слави Марлен Дітріх, змушувала красунь на крайні і незворотні заходи: видалення з обох сторін корінних зубів.

Смарагдовий, насичений, отруйний

Шведський хімік Карл Вільгельм Шеєле зробив безліч відкриттів. У 1775 році він отримав миш'якову кислоту, яка, будучи змішаною з мідним купоросом, давала гарний зелений відтінок. Пізніше - з додаванням ацетату міді - колір став насиченим смарагдово-зеленим і негайно придбав популярність. «Зелений Шеєле», як його назвали, стали широко використовувати - в одязі, тканинах для штор, свічках, обгортках цукерок, фарбі для стін і шпалер, піддаючи людей смертельному ризику. Модний колір захоплював Європу: до кінця XIX століття 80% шпалер в Англії містили миш'як. У характерною для англійської клімату вологому середовищі шпалери видавали запах затхлості і часнику. (Але був і плюс - клопи в таких приміщеннях не жили.) Вважається, що саме через отруєних шпалер зміцнилася думка про користь зміни клімату для хворих. Ще б не було користі - люди переставали труїтися миш'яком.

Гладка шкіра до самої смерті

Епіляція, практикувалася ще з давніх часів і гарантувала гладку шкіру, завжди була справою болісним, а часом і подібним тортурам. Нарешті на початку ХХ століття доктор Альберт Гейзер винайшов прилад для безболісного видалення волосся - Tricho System. Жінки зраділи: ніяких мук, і волосся зникають назавжди! Доктор Гейзер не уточнював, чи що відбувалося це за допомогою рентгенівських променів - одного з видів іонізуючої радіації. Вже в 1925 році в журналі Американської медичної асоціації з'явилися перші повідомлення про побічні ефекти епіляції - ущільненнях, виразках і пухлинах. Однак Tricho System продовжували застосовувати аж до 1947 року, коли багато які скористалися приладом уже померли від раку.

У капелюхах вхід в транспорт заборонено

Жіночі капелюшки, за часів королеви Марії-Антуанетти мали до 1, 5 м в діаметрі, були справжнім витвором мистецтва. Квіткові композиції, мережива, дорогоцінні камені, клітини з пташками і моделі кораблів - все це примудряються уміщатися на головах прекрасних дам. XIX і початок XX століття внесли свої доповнення. «Окрасою літніх дамських капелюхів в Парижі служать тепер жаби, особливо ефектні на білому тлі», - писав журнал «Ревю де ла мод». У ході були і опудала птахів, особливо райських. Мода вбивала - в буквальному сенсі - двох зайців. По-перше, нещасних пернатих і земноводних, по-друге - панянок, які одягали на голові прикраси зі все тим же миш'яком, який таксидермісти щедро використовували при набиванні опудал.

Похожие страницы