Театр біля мікрофона

Юрій Олеша - "Три товстуни".

Юрій Карлович Олеша (19 лютого [3 березня] 1899 р, м Єлисаветград, нині Кропивницький - 10 травня 1960р., М Москва) - російський радянський письменник і поет, драматург, журналіст, кіносценарист. Одна з ключових фігур одеського літературного гуртка 1920-х років.

Рід Юрія Олеші (спочатку православний) веде початок від боярина Олеші Петровича, який отримав в 1508 році від князя Федора Івановича Ярославовича-Пінського село Бережне на Столінщіне. Згодом рід полонізувалася і прийняв католицтво.
Батько, акцизний чиновник Карл Антонович Олеша, після революції виїхав до Польщі, де помер в 1940-і роки. Мати Олімпія Владиславівна (1875-1963), теж жила після революції в Польщі, пережила сина. Старша сестра Ванда (1897-1919) в юності померла від тифу.

Рідною мовою Юрія був польський. У 1902 році сім'я переїхала до Одеси. Тут Юрій вступив в Рішельєвську гімназію, грав у футбол за команду гімназії; ще в роки навчання почав складати вірші. Вірш «Кларімонда» (1915) було опубліковано в газеті «Південний вісник». Закінчивши гімназію, в 1917 році Олеша вступив до Одеського університету, два роки вивчав юриспруденцію. В Одесі він разом з молодими літераторами Валентином Катаєвим, Едуардом Багрицьким і Іллею Ільфом утворив групу «Колектив поетів».

У роки Громадянської війни Олеша залишався в Одесі, в 1921 році переїхав на запрошення В. Нарбута на роботу в Харків. Працював журналістом і друкував вірші в газетах. У 1922 році батьки Олеші емігрували до Польщі, а сам він пережив бурхливий роман з Серафимою Суок.

Творчий розквіт.

У 1922 році Олеша переїхав до Москви, писав фейлетони та статті, підписуючи їх псевдонімом Зубило. Ці твори публікувалися в галузевій газеті залізничників «Гудок» (в ній друкувалися також Михайло Булгаков, Валентин Катаєв, Ілля Ільф і Євген Петров). У Москві Олеша жив у знаменитому «письменницькому будинку» в Камергерском провулку. «У ньому буквально грало, веселилося моцартіанського початок».

Похожие страницы